Dienos užduotys.

GENS UNA SUMUS











Didžiausias ginklas šachmatuose turėti sekantį ėjimą!

Archyvas

Kov 13, 2013

Šachmatai skinasi kelią į pripažinimą


Prieš daugelį metų trenerio Kęstučio Dambravos įkurtas Vilkaviškio miesto šachmatų klubas „Širvinta“ ilgai klestėjo, jo nariai įvairiose varžybose skynė vieną pergalę po kitos. Deja, vėliau klubas pradėjo merdėti. Pastaruoju metu „Širvintos“ klubas tarsi feniksas pradėjo kilti iš pelenų – rajone atsirado šachmatų entuziastų, į šią sporto šaką vėl įtraukiami vaikai.
Įrašė: sirvinta

Prarasta karta

Beveik dešimtmetį „Širvintos“ klubą buvo sukausčiusi stagnacija. Ledai pajudėjo maždaug prieš penkerius metus. Pamažu rajone pradėjo atsirasti šachmatų entuziastų, kurie nusprendė vėl atgaivinti klubo veiklą. Šiuo metu klubą vienija jau 15 narių.

„Negaliu pasakyti, kas mane traukia prie šachmatų lentos. Šiuo žaidimu užsiimu kone kasdien. Šachmatais buvau žaidęs tik vaikystėje, tačiau juos vėl iš naujo atradau maždaug prieš penkmetį. Dabar su kitais klubo nariais dalyvaujame įvairiose rajoninėse bei šalies varžybose. Tiesa, aukštų rezultatų kol kas nesiekiame, pagrindinis mūsų tikslas – tobulėti ir ugdyti jaunąją kartą“, – tvirtino Vilkaviškio miesto šachmatų klubo „Širvinta“ vadovas Stasys Kružinauskas.

Pasak jo, Vilkaviškio rajono šachmatininkams kovoti su priešininkais respublikinėse varžybose sunku ir dėl to, kad geriausi mūsų šachmatų meistrai neretai dėl įvairių priežasčių nedalyvauja turnyruose. Vis dėlto S. Kružinauskas vylėsi, kad ši situacija artimiausiu metu pasikeis.

Prieš trejus metus Vilkaviškio rajono sporto mokykloje pradėjo dirbti marijampolietis treneris Rolandas Martinkus. Jo ugdytiniai jau dabar gali pasigirti neblogais rezultatais, todėl tikimasi, kad po kelerių metų dar labiau patobulėję vaikai galės sėkmingai ginti rajono garbę respublikinėse bei tarptautinėse varžybose.

„Per tą laiką, kol šachmatai Vilkaviškyje buvo tarsi užmiršti, praradome mažiausiai vieną talentingų žaidėjų kartą. Vis dėlto pastaruoju metu jaučiamas didžiulis pagyvėjimas tarp šio žaidimo fanatikų. Tikiu, kad ateityje tai padės pasiekti gerų rezultatų įvairiose varžybose“, – vylėsi „Širvintos“ klubo vadovas.

Apie klubo veiklą plačiau galima pasiskaityti neseniai sukurtame interneto tinklalapyje www.sirvinta.puslapiai.lt, kuriame skelbiama informacija apie būsimas varžybas, publikuojamos nuotraukos, klubo naujienos. Tinklalapio įkūrėjas Audrius Balanda tvirtino, jog sukurti portalą jis norėjo dėl to, kad jame būtų galima išsaugoti informaciją ateities kartoms.

Perspektyvus jaunimas

Šiuo metu pas trenerį R. Martinkų sporto mokykloje šachmatų būrelį lanko per 20 vaikų. Šis specialistas taip pat treniruoja Vilkaviškio lopšelių-darželių „Eglutė“ bei „Buratinas“ mažuosius ugdytinius. Tiesa, darželinukai varžybose kol kas dar nedalyvauja, tačiau tam atkakliai ruošiasi.

Per trejus darbo Vilkaviškyje metus R. Martinkaus auklėtiniams jau pavyko iškovoti svarių pergalių. Didžiausia iš jų – pernai komandinėse šalies šachmatų pirmenybėse vaikų grupėje mergaičių iškovota trečioji vieta.

Maloniai trenerį nustebino ir Vilkaviškio pradinės mokyklos auklėtiniai. Vasario pradžioje vykusiame Vilkaviškio rajono mokinių olimpiniame festivalyje pradinukai netikėtai iškovojo pirmąją vietą, aplenkę daug vyresnius vaikus iš Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos bei Vilkaviškio „Aušros“ ir Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijų, Kybartų „Saulės“ progimnazijos. Laimėję šias varžybas Vilkaviškio pradinės mokyklos atstovai gavo teisę varžytis šalies mokinių olimpiniame festivalyje, kuris vyks Kaune.

„Vilkaviškiečiai tikrai bus patys jauniausi šių varžybų dalyviai. Tai, kad pradinukai įveikė daug vyresnius mokinius, – netikėta, tačiau šis faktas tik rodo, jog rajone auga stiprių žaidėjų karta“, – tvirtino R. Martinkus.

Kalbėdamas apie pačius perspektyviausius savo ugdytinius, treneris tvirtino, jog gabių ir daug galinčių pasiekti sportininkų yra daug, tačiau vis dėlto jis išskyrė Paulių Ulevičių, Povilą Dadurką bei brolius Airidą ir Henriką Izokaičius.

Bandydamas lyginti darbo sąlygas Marijampolėje bei Vilkaviškyje, treneris tvirtino, jog mūsų rajone šachmatininkams sudaromos itin geros sąlygos. Marijampoliečiai tokiomis pasigirti negali. Be to, anot R. Martinkaus, Vilkaviškyje su vaikais dirbti maloniau ir dėl to, kad šie nėra išpuikę, noriai lanko būrelį, viskuo domisi.

Jaunieji šachmatininkai ugdomi ne tik Vilkaviškyje, bet ir Kybartuose. Čia juos treniruoja Vytautas Miknevičius. Anot S. Kružinausko, kybartiečiai neturi tokių sąlygų, kaip Vilkaviškio sportininkai, rečiau dalyvauja varžybose, todėl ir jų rezultatai yra šiek tiek kuklesni.

Įtraukiami ir tėvai

Tėvai, kurių vaikai lanko šachmatų būrelį, dažniausiai taip pat būna įtraukiami į šią veiklą. Nuvežę savo atžalas į varžybas, jie, laukdami, kol rungtynės pasibaigs, paprastai neturi kitos išeities, kaip tik sėsti prie šachmatų lentos su kitais suaugusiaisiais.

„Keturi mano vaikai lanko šachmatų būrelį. Būtent dėl jų ir pati pradėjau žaisti“, – prisipažino Dalia Jaškūnienė.

Moteris pamažu įsitraukė į naują pomėgį, pradėjo ir pati dalyvauti varžybose. Ji dvejus metus iš eilės užėmė antrąsias vietas prieš kurį laiką vykusiose rajono seniūnijų varžybose. Tiesa, tiek ji, tiek kiti pašnekovai apgailestavo, kad seniūnijų varžybos daugiau neorganizuojamos. Anot kalbintųjų, kiekvienoje seniūnijoje yra neblogų šachmatininkų, tačiau varžybų trūkumas neleidžia jiems pasirodyti viešai.

Greitai išpopuliarėjo

Vilkaviškio rajono šachmatininkai dalyvauja įvairiose varžybose. Vien šiais metais numatoma bent 10 varžybų, vyksiančių mūsų rajone, taip pat dar laukia gausybė išvykų į kitus regionus.

Bene populiariausios mūsų rajone vykstančios varžybos – „Šachmatų formulė“. Jas sugalvojęs S. Kružinauskas tvirtino, jog idėją jis nusižiūrėjo iš automobilių „Formulės-1“ lenktynių.

„Per televizorių stebėdamas „Formulės-1“ lenktynes pamaniau, kad panašią varžybų sistemą galima pritaikyti ir žaidžiant šachmatais. Lenktynininkai rinkdami taškus dalyvauja daugybėje varžybų. Sezono gale visi taškai yra sumuojami ir geriausiai pasirodę sportininkai tampa nugalėtojais. Šią sistemą pritaikiau ir šachmatų mėgėjams. Dabar kasmet rengiame 15–16 turų, kuriuose kovojame dėl taškų. Gale metų apdovanojame daugiausiai taškų surinkusius sportininkus“, – pasakojo S. Kružinauskas.

Jo sugalvota „Šachmatų formulė“ greitai sulaukė pripažinimo. Pirmaisiais metais šiose varžybose dalyvavo vos 10 žaidėjų, o pernai – jau 73. Šiemet varžybos vyksta jau ketvirtą kartą. Čia dalyvauja ne tik mūsų rajono šachmatų mėgėjai, bet ir sportininkai iš Šakių, Kazlų Rūdos ir Kauno. Nuo šių metų taip pat pradėta rengti ir vaikų „Šachmatų formulė“.

Andrius GRYGELAITIS