Categories: General
      Date: Vas 12, 2020
     Title: Vis daugiau rajono gyventojų atranda šachmatus

Pastaruoju metu Vilkaviškio šachmatų klube „Širvinta“ įvyko daug pokyčių: ilgametį jo pirmininką Stasį Kružinauską pakeitė didelė šachmatų entuziastė Dalia Jaškūnienė, dar daugiau dėmesio imta skirti jaunimo ugdymui, išaugo ir klubo narių organizuojamų turnyrų skaičius. 

Atrado daug jaunimo

Šešerius metus klubui vadovavusį S. Kružinauską pakeitusi D. Jaškūnienė teigė, jog iš pradžių nebuvo lengva. Vis dėlto ne vienus metus „Širvintos“ klubo veikloje dalyvaujančiai vilkaviškietei daug kas buvo pažįstama, tad pernelyg ilgai nelaukdama ji ėmėsi darbų. Vos tapusi pirmininke D. Jaškūnienė iš karto akcentavo, kad nuo šiol pagrindinis klubo tikslas bus užauginti naują šachmatininkų kartą, sugebančią sėkmingai atstovauti Vilkaviškio rajonui ne tik respublikinėse, bet ir tarptautinėse varžybose. Norint to pasiekti, didžiausias dėmesys turi būti skiriamas vaikų ugdymui. Siekiant užsibrėžto tikslo, šiais mokslo metais „Širvintos“ klubo iniciatyva šešiose rajono ugdymo įstaigose pradėtos vykdyti greitųjų šachmatų pirmenybės. Jų metu Vilkaviškio pradinėje, Salomėjos Nėries bei Virbalio pagrindinėse mokyklose, taip pat Gražiškių ir Pilviškių „Santakos“ gimnazijose bei Kybartų „Saulės“ progimnazijoje paaiškėjo, kurie moksleiviai geriausiai žaidžia šachmatais. Apdovanojimus gavo ne tik absoliučių įskaitų nugalėtojai, bet ir savo amžiaus grupėse geriausiai pasirodę jaunieji šachmatininkai. Jau vasario 5 d., 9.30 val., Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centre vyks turnyras, kuriame susitiks geriausius rezultatus savo mokyklose pademonstravę vaikai. Į jį kviečiami ir kitų, pirmenybėse nedalyvavusių, ugdymo įstaigų atstovai. „Šios varžybos viršijo visus mūsų lūkesčius. Iš viso sulaukėme net 162 dalyvių. Labai pradžiugino tai, kad Gražiškiuose dalyvavo per 30 jaunųjų šachmatininkų. O juk ten nėra nei sporto mokyklos skyriaus, nei šachmatų būrelio! Nesitikėjome, jog rajone yra tiek šachmatais žaidžiančių vaikų. Tikrai žinome, kad nemažai jaunųjų šachmatininkų mokosi ir Vilkaviškio „Ąžuolo“ progimnazijoje, Pajevonio pagrindinėje mokykloje, kai kuriose kitose ugdymo įstaigose. Vadinasi, šia sporto šaka besidominčiųjų yra dar daugiau“, – džiaugėsi D. Jaškūnienė.

Pirmą kartą Vilkaviškyje, antrą – Lietuvoje

Per praėjusius metus „Širvinta“ suorganizavo net 19 turnyrų. O kur dar šachmatininkų vasaros stovykla, kitos klubo narių iniciatyvos! Pastaruoju metu klubas vienija 14 šio žaidimo entuziastų. Pusė iš jų pernai prisidėjo prie įvairių varžybų organizavimo. Tarp gausybės surengtų varžybų keletas buvo išskirtinių. Vienos iš jų – „Chess 960“ turnyras UAB „Art Glacio“ taurei laimėti. Šios varžybos buvo neįprastos tuo, kad jose žaidžiama pagal Fišerio šachmatų taisykles. Tokio tipo turnyras Vilkaviškyje vyko pirmą kartą, o apskritai Lietuvoje – vos antrą sykį. „Pasaulio čempionas Robertas Džeimsas Fišeris pastebėjo, kad dauguma žaidėjų išmoksta pirmuosius ėjimus ir dėl to kartais žaisti tampa neįdomu. Jis sugalvojo žaidimo pradžioje visas figūras, išskyrus pėstininkus, išdėstyti atsitiktine tvarka. Yra tik dvi taisyklės: karalius privalo būti tarp bokštų, o rikiai turi stovėti ant skirtingos spalvos langelių. Iš viso laikantis šių taisyklių yra net 960 skirtingų figūrų išdėstymo variantų“, – pasakojo „Širvintos“ klubo narys Audrius Balanda. Būtent jo iniciatyva Vilkaviškyje ir buvo surengtas tokio tipo turnyras. Anksčiau A. Balandai jau teko teisėjauti sostinėje vykusiose pirmosiose šalyje „Chess 960“ varžybose. Būtent tada jis pagalvojo, kad šią idėją galima išbandyti ir Vilkaviškyje. Mūsų mieste vykęs turnyras pasiteisino su kaupu. Dauguma patyrusių šachmatininkų susidūrė su naujais iššūkiais, todėl buvo užfiksuota ir kiek netikėtų rezultatų.

Reitingo pokytis

Praėję metai „Širvintos“ klubo nariams buvo išskirtiniai ir dėl to, kad net penki vilkaviškiečiai savo jėgas išbandė Europos čempionatuose. Estijos sostinėje Taline vykusiame Europos greitųjų ir žaibo šachmatų čempionate dalyvavo Albertas Janulaitis bei Povilas Dadurka, o Monake surengtame Europos moterų greitųjų ir žaibo šachmatų čempionate varžėsi D. Jaškūnienė su dukromis Areta bei Auguste. Nemažai dėmesio pernai sulaukė klubo nario ir jaunųjų vilkaviškiečių trenerio Rolando Martinkaus iniciatyva jau ketvirtą kartą surengtos komandinės Sūduvos šachmatų lygos varžybos. Praėjusiais metais pirmą kartą jų istorijoje buvo skaičiuojamas dalyvių reitingo pokytis. Be to, visas partijas buvo galima tiesiogiai stebėti internete. Visa tai lėmė, kad į turnyrą atvyko daug pajėgių sportininkų ne tik iš Suvalkijos regiono, bet ir kitų šalies vietovių. Iš viso varžybose dalyvavo 10 komandų. Rajono šachmatininkai pernai taip pat dalyvavo partnerių – Marijampolės orientavimosi sporto klubo „Javonis“ organizuojamose orientavimosi varžybose. Į jas buvo įtraukti ne tik mokiniai, bet ir jų tėvai. Kaip sakė R. Martinkus, orientavimosi varžybos yra puiki pamaina šachmatų sportui. Tai tarsi šachmatai gamtoje, reikalaujantys ne tik loginio mąstymo, bet ir fizinių jėgų. Ne pirmus metus klubo narių iniciatyva vyko vaikams skirti turnyrai „Suvalkijos pavasaris“ bei „Auksaspalvis ruduo“. Taip pat ne pirmą sykį surengtos ir „Čempionų karūnos“ varžybos, kuriose tradiciškai paaiškėja geriausias Vilkaviškio rajono šachmatininkas. Pernai juo tapo Ovidijus Vyšniauskas. Tuo pat metu vykusiame analogiškame vaikų iki 12 metų turnyre susiklostė itin netikėta situacija. Pasibaigus varžyboms net trys žaidėjai – Augustė Ovčinikova, Deimantas Bagdzevičius ir Laura Maurutytė – surinko po vienodą taškų skaičių. Penki papildomi rodikliai taip pat buvo absoliučiai vienodi, todėl visiems trims vaikams ir atiteko nugalėtojų titulas. Išskirtinės buvo ir „Top 12“ standartinių šachmatų varžybos. Vasario pirmoje pusėje numatoma apdovanoti jų nugalėtojus – po 6 geriausius šios sporto šakos atstovus tarp berniukų ir mergaičių.

Naujas turnyras

Dar nematytas varžybas „Širvintos“ klubas planuoja surengti vasario 29 d. Į Vilkaviškio kultūros centro patalpas bus sukviesti visi, kurie kadaise žaidė ar vis dar tebežaidžia šachmatais, tačiau nedalyvauja oficialiose varžybose. „Supermėgėjų“ vardu pavadintas turnyras bus pirmasis tokio pobūdžio renginys rajone. „Iki šiol daugiau dėmesio skirdavome aktyviai žaidžiantiems šachmatininkams, dažnai vykstantiems į įvairias varžybas. Dabar norime pakviesti dalyvauti tuos, kurie galbūt žaidžia tik prie kompiuterio namuose arba kadaise žaidė vaikystėje, tačiau dabar to nedaro. Tai bus visiškų mėgėjų turnyras. Manome, kad rajone tokių žmonių tikrai yra nemažai. Juk, pavyzdžiui, tuos trisdešimt Gražiškių gimnazijos vaikų, apie kuriuos mes iki šiol nežinojome, kažkas išmokė žaisti šachmatais!“ – sakė D. Jaškūnienė. Ji vylėsi, jog ateityje pavyks suorganizuoti ir daugiau panašaus pobūdžio turnyrų, skirtų tik mėgėjų lygiu žaidžiantiems žmonėms. Tikslesnė informacija apie vasario 29 d. vyksiantį „Supermėgėjų“ turnyrą kiek vėliau bus paskelbta ir „Santakos“ laikraštyje, tačiau norintieji išbandyti savo jėgas gali pradėti ruoštis jau dabar.

 

Andrius GRYGELAITIS